Warsztaty- Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.


“Kto jedno życie ratuje, ratuje miliony” - spotkanie w ramach projektu Chawerim Towim
Dnia 4 kwietnia 2019 roku w ramach projektu Chawerim Towim klasa 8 a gościła wnuczkę odznaczonej w 1989 roku medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Anny Glinki z d. Gołembieckiej.

Pani Małgorzata Kasprzak po krótkim przedstawieniu Instytutu Yad Vashem przeniosła nas do przedwojennego Brańska, miasteczka, którego ponad połowę mieszkańców stanowili wtedy Żydzi. Jej babcia wraz ze swoją matką i rodzeństwem mieszkała wtedy na przedmieściach Brańska. Gdy w 1942 r. Niemcy rozpoczęli wywożenie Żydów z getta do obozu w Treblince do ich drzwi zapukało rodzeństwo Herszko i Dora Rubin. Z relacji Anny wtedy jeszcze Gołembieckiej jej matka Zuzanna miała dobre serce i wraz z jej bratem Czesławem postanowili ukryć Żydów pod swoim dachem. Około dwóch tygodni później dołączyło do nich kolejne rodzeństwo, Mośko i Mulko Klejnot. Po około roku rodzina dostała ostrzeżenie, gdyż ktoś z sąsiadów doniósł, że ukrywają Żydów. Żydzi na jakiś czas przenieśli się na cmentarz, gdzie mieli kryjówkę w grobie, potem wrócili do domu. Gdy pewnego dnia siedzieli w pokoju z rodziną dom otoczyli Niemcy. Padło wiele strzałów, dwoje Żydów zginęło, dom został spustoszony i rozebrany, rodzina uciekła, do końca wojny musiała się ukrywać, gdyż za okazaną pomoc Żydom groziła im śmierć. Mulko Klejnot, który przeżył wojnę wyjechał do Izraela i dzięki jego świadectwu rodzina Gołembieckich otrzymała odznaczenie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Dziękujemy Pani Małgorzacie za przedstawienie tej  niesamowitej historii i za możliwość obejrzenia dyplomu przyznanego jej babci. Ta historia na długo pozostanie w naszej pamięci.






0 komentarze:

Prześlij komentarz